PICTURE CREDITS


SCHOOLS

Cameron District

la. Clouston - Mildred Burley Knoop
lb. Clouston - Donna Howe Callar
2. Coe - Essie Cumpston
4. Glen Easton - Violet Crow
6. Harris Clarence Rulong
7. Hicks Crystal Watson
8. Loudenville - Jo Claire Berry
9. Lowe - Violet Crow
10. Lower Bane - Guy Mason
11. Rock Lick - Jo Claire Berry
12a. Terrill (old log) - Hattie Terrill
12b. Terrill (Frame) - Jo Claire Berry
13. Vil.-Glen Easton - Vivian Harris

Cameron

3. Cameron Elem. & H.S. - Dale Love
4. Hilltop H.S. - Agnes McDermott
5. New Elementary, - Roscoe Sears
6. New Jr. & Sr. H.S. - Callar

Clay District

1. Grave Creek - Ed. Survey 1922
2. Martin - Ed. Survey 1922
3. McKeefrey - Guy Mason
4. Pierce - Jo Claire Berry
5. Riggs - Ed. Survey 1922
6a. Rosby's Rock - Ed. Survey 1922
6b. Rosby's Rock - Guy Mason
7. Round Bottom - Ed. Survey 1922
8a. Union - Ed. Survey 1922
8b. (Consolidated) - Jo Claire Berry
9. Washington Lands - Dale Love

Franklin District

1. Bowman - Jay Booth
3. Burch - Jay Booth
5. Centennial - Jo Clair Berry
6. Cleveland - Roscoe Sears
7. Cresap - Jo Claire Berry
10a. Franklin - Fern Pickenpaugh
10b. Franklin - Mrs. C. B. Allman
11. Fredonia - Jo Claire Berry
12. Gravel Octagan - Jay Booth
13. Graysville - Donna Howe Callar
14. Hall - Jo Claire Berry
15. Log (Red) - Jav Booth
19. Pioneer - Jay Booth
20. Taylors Ridge - Olive Jefferson
22. Welcome - Jo Claire Berry
25. Woco - Jo Claire Berry
26. Yoho - Donna Howe Callar

Liberty District

la. Adaline #1 - Roscoe Sears
lb. Adaline - Donna Howee Callar
2. Belton - Mrs. C. B. Allman
4. Big Run - Guy Mason
5. Big Run - Donna Howe Callar
6. Courtright - Guy Mason
7. Denver Heights - Jo Claire Berry
8. Dixon - Jo Claire Berry
10. Greenfield - Jo Claire Berry
11. Greenwood - Ruth Howe
12. Hinkle - Beulah Dunham
15. Kausooth - Jo Claire Berry
16. MacDonald - Naomi Williams Starkey
I7. Rice #16 - Grace Dovney Danley
18. Squirrel Alley - Pauline Newcome
20. Tunnel Hill - Jo Claire Berry
23.- Woodruff - Mrs. C. B. Allman

Meade District

1. Bethel (Nev) - Ruth Henry
3. Games - Jo Claire Berry
4. Gorby - Dale
5. Hope - Jo Claire Berry
6. Lynn Camp - Jo Claire Berry
7. Meighen (Lower Bowman) - Dale Lowe
9a. Nauvoo - Carl McIlvain
9b. Nauvoo - Jo Claire Berry
10. Rock Dale - Howard Rubbs
11. St. Joseph - Donna Howe Callar
12. Stony Hollow - Grace Young Baker
14. Triumph - Martha Baker McMahon
15. Upper Bowman - Jo Claire Berry
16. Victory - Mrs. C. B. Allman

Sand Hill District

1. Alley - Jo Claire Berry
2. Big Wheeling Creek - Roscoe Sears
3. Britt Run - Jo Claire Berry
4. Dallas - Jo Claire Berry
5. Golden - Edna and Mildred Jones
7. Locust Grove - Edna & Mildred Jones
9. Oak Hill - Edna & Mildred Jones
11. Sand Hill (Lower) - E. & M. Jones
12. Sand Hill (Upper) - E. & M. Jones
13. Sand Hill (Consol.) - D. H. Callar
14. Viola - To Claire Berry
15. Walnut Grove - Edna & Mildred Jones

Union District

1. Allen - Forest and Mary F. Cox
4. Mozart (1983) - Dale Lowe
5. Prince Of Peace - Dale Lowe
6. Paw Paw - Dorothy Merinar
9. Sherrard - Ruth Hahle
10. Sherrard - Donna Howe Callar
11. Sherrard Elem. - Roscoe Sears
12. Sherrard Jr. H. - Roscoe Sears
14. Sunnyside - Mae Caldwell Games

Benwood

1. Boggs Run Elem. - Roscoe Sears
4. St. John & St. Catherine - R. Sears
5. Union (High) - J. H. - R. Sears

McMechen

6. Bishop Donahue H.S. - R. Sears
9. J. T. King - Roscoe Sears
10. McMechen Elem. - Roscoe Sears
12. St. James - Roscoe Sears
Washington District

1. Allen - Mrs. C. B. Allman
2. Circle "A" - Alma Norris Lilley
3. Fairview - Olga Ramsey
4. Limestone - Guy Mason
6. Tom's Run - Jo Claire Berry
8. Willow Dale - Wh. Intelligencer
9. Wood Hill - Mrs. C. B. Allman
10a. School Bus - Mrs. C. B. Allman
10b. School Bus Mrs. C. B. Allman
11. Teaching Cert. - Elmer Davis

Glen Dale

1. Elem. (Old) Mdsv. C. of Commerce
2. Elem. (New) - Donna Howe Callar
3. John Marshall H.S. - D. A. Nurmi

Moundsville

1. Brick School - Kathryn Chaddock
2. Central Academy - Mrs. C.B. Allman
3. Central (Old) - Roscoe Sears
4. Central (New) - Roscoe Sears
5. First Ward - Guy Mason
8. McNinch - Roscoe Sears
9. Mdsv. Christian - Roscoe Sears
11. Moundsville (H.S.) J.H. - R. Sears
13. Park View - Roscoe Sears
14. Sanford (3rd St. ) - Donna E. Callar
15. Spurr T.M.R. Center - Dale Lowe
16. St. Francis Xavier - R. Sears
17. Thatcher - Lynn Perry
19. Wash. Grammar School - Dale Lowe

Webster District

1. Beeler Station - J. Fitzsimmons
4. Cross Roads - Victor Doman
T. Hazel Dell - Jo Claire Berry
8. Laurel Point - Mrs. C. B. Allman
10. Mt. Clair - Beulah Dunham
11a. Mt. Hope - Hattie Terrill
11b. Mt. Hope - Jo Claire Berry
12. Nandagram Gurukula - R. Sears
14. Oak Grove - Cecil Francis
15. Pleasant Valley - Donna Callar
16. Rosenberger - Jo Claire Berry
28. Administration Buildings - E. Sears

CHURCHES

Going to Church - Ruth P. Sellers

Cameron District

1. Baptist - Mrs C. B. Allman
3. Christian - Dale Lowe
5. Clouston - Mrs. C. B. Allman
6. Glen Easton U. M. - Roscoe Sears
8. Rock Lick - Roscoe Sears
10. Universalist - Helen R. Kuebler

Cameron
1. Church of Christ - Dale Lowe
3. First Brethren - Roscoe Sears
4. First Christian - Roscoe Sears
5. First Methodist - Roscoe Sears
7. Presbyterian - Roscoe Sears
9. St. Martins Catholic - R. Sears

Clay District

1. Church of Christ - Dale Lowe
3. Ebenezer U. M. - Raymond Woods
4. McCleen's Chapel - Dorothy Travis
4a. Christ Church U. M. - Dale Lowe
5. Oak Grove U. M. - Naomi Woods

Franklin District

1. Calvary U. M. - Roscoe Sears
4. Fairview Christian - Jay Booth
5. Fredonia Christian - Jay Booth
6. Grace Chapel Meth. - Jay Booth
7. Lighthouse Tabernacle - R. Sears
8. Mt. Hobart Baptist - Jay Booth
11. Taylors Ridge Zion Meth. - R. Eller
13. Woodland Hill Ch. of God - D. Lowe

Liberty District

1. Big Run Christian - Dale Lowe
6. Log Church - Dale Lowe
7. Meadowdale - Dale Lowe
8. McCabe - Grace Downey Danley
9. Mt. Joy - Eloise Richmond

Meade District
1. Bowman United Meth. - Dale Lowe
2. Lynn Camp - Roscoe Sears
5. Nauvoo L.D.S. - Dale Lowe
6. New Bethel - Hattie Terrill
7. Pleasant Ridge - Dale Lowe
8. Salem Church of Christ - Dale Lowe
9. Shepherd U. M. - Dale Lowe
10. St. Joseph Catholic - Roscoe Sears

Sand Hill District
1. Dallas Presbyterian - E. & M. Jones
2. Dallas U. M. - E. & M. Jones
4. Salem United Meth. - Dale Lowe
5. Sand Hill U. M. - E. & M. Jones

Union District

1. Allen Grove - Dale Lowe
2. First Church of God - Dale Lowe
5. Mt. Olivet U. M. - Dale Lowe
6. Our Lady of Peace - Roscoe Sears
7. Pleasant Hill U. M. - Dale Lowe
9. Grave of Priest - Dale Lowe

Benwood - McMechen

3. First Christian - Roscoe Sears
4. First Church of God - Roscoe Sears
5. McMechen - Benwood U. M. - R. Sears
6. St. James Roman Cath. - R. Sears
7. St. Johns Catholic - Roscoe Sears
8. St. Matthews Lutheran - R. -Sears

Washington District

1. Ch. of God - Tom's Run - R. Sears
2. Fairview U. M. - Dale Lowe
3. Limestone Presbyterian - Dale Lowe
4. Middle Gr. Cr. Ch. of God - P. Sears
5. St. Xenia Orthodox - Roscoe Sears
6. Waymans Ridge U. M. - Dale Lowe
7. Wood Hill U. M. - Mrs. C. B. Allman

Glen Dale

1. Glen Dale U. M. - Roscoe Sears
3. Praise Fellovship - Dale Lowe
4. St. Jude Catholic - Dale Lowe

Moundsville

1. Ash Ave. Ch. of God - Roscoe Sears
2. Betbel A. M. E. - Roscoe Sears
4a. Calvary U. M. - Roscoe Sears
4b. Calvary U. M. - Roscoe Sears
5. Church of Christ - Roscoe Sears
6. Church of God - Roscoe Sears
7. Ch. of The Nazarene - Roscoe Sears
8. First Baptist - Roscoe Sears
9. First Christian - Roscoe Sears
10a. First Presbyterian - Roscoe Sears
l0b. First Presb. - Roscoe Sears
10c. United Presbyterian - R. Sears
11. Gateway Apostolic - Roscoe Sears
12. Hillview Terrace - Roscoe Sears
13. House of Prayer - Roscoe Sears
14. Kingdom Hall - Roscoe Sears
15. Messiah Lutheran - Dale Lowe
17. Moundsville Baptist - Dale Lowe
19. Reorganized Church L.D.S. - Sears
20. Salvation Army - Dale Lowe
21a. Simpson U. M. Ch. - Juanita Fahey
21b. Simpson U. M. - Roscoe Sears
21c. Simpson U. M. - Opal Wilson
23. St. Francis Xavier - Dale Lowe
24. S. S. Peter & Paul Orth. - Sears
25. Temple Baptist - Roscoe Sears
26. Trinity Baptist Ch. - R. Sears
27. Trinity Episcopal - R. Sears
27b. Trinity Episcopal - R. Sears

Webster District

1. Beelers Station - Mrs. C. B. Allman
2. Blairs Ridge - Helen Kuebler
3. Mt. Hope U.M. - Roscoe Sears
4. Pleasant Valley U. M. - Roscoe Sears
5. Prabhupada Samadhi Temple - Lowe
7. Wolfe Run Baptist - R. Sears
8. Wolf Run U. Presb. - R. Sears



BACK